W fotografii zakochałem się już ponad dekadę temu. Wszystkiemu winna moja żona, która miała wtedy znakomity analogowy aparat z wbudowanym światłomierzem. Uwielbiałem sprawdzać jak wygląda świat widziany z perspektywy prostokątnego kadru. Potem naturalnie przyszedł czas aparatów cyfrowych, które tylko pogłębiły afekt do photos i grapho czyli z greckiego rysowania światłem.

Co najbardziej lubię w fotografii? Myślę, że te wieczne dążenie do uchwycenia wymykających się chwil, którymi tak trudno nasycić się w rzeczywistości. Trwają zbyt krótko, i zastępują je nowe i wciąż nowe obrazy. A ja lubię zatrzymać się i przyjrzeć w spokoju tym mgnieniom zatrzymanym w kadrze.

Fotografia w naturalny sposób dopełnia inną moją pasję czyli góry. Uwielbiam po nich wędrować. Zmęczyć się i usiąść w ciszy na szczycie aby nasycić oczy wschodem Słońca. W górach wszyscy są równi i zmagają się ze zmęczeniem na tych samych warunkach. W górach każdy świt czy zachód Słońca może być inny a dobrze znany szlak okryć się mgłą.

A że od gór już zdecydowanie bliżej do nieba pasjonuję się również fotografię lotniczą. Poza tym nazwisko przecież do czegoś zobowiązuje. I tak już od kilku lat uganiam się za odrzutowcami różnej maści i proweniencji oraz ich młodszymi przodkami napędzanymi śmigłem. Ludzie od zawsze pragnęli latać i pewnie ta cząstka pragnienia została we mnie. Samoloty a szczególnie wielosilnikowe potwory na dopalaczach mają potworną moc. Huk i wibracje przeszywają cię na wylot. Są też dla mnie synonimem wolności i niezależności. Któż nie chciał czasem wsiąść i polecieć ponad chmury skąd perspektywa jest zupełnie inna.

Uwielbiam podróżować po świecie szukając ciekawych plenerów dla swoich zdjęć. Niewątpliwie najbardziej ciągnie mnie w zimniejsze rejony na północy Europy co możecie sprawdzić w galerii.

Od niedawna prowadzę warsztaty fotografii krajobrazowej http://piotrwrobel.pl/warsztaty. Współpracowałem z Olympus Polska przy testach sprzętu fotograficznego – http://partner.olympus.pl/olympus-w-fotografii-lotniczej. Moje zdjęcie możecie zobaczyć w jednej z najlepszych galerii internetowych http://1x.com/member/krunz/photos/all oraz w NG Traveler Polska gdzie otrzymałem Grand Prix za najlepsze zdjęcie listopada 2012 (publikacja w numerze 01/2013).

 

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Wróbel